Pantone, RAL, NCS...

Pantone, RAL, NCS - co warto wiedzieć?

ok1.jpg

 

Są branże, w których nie wyobrażamy sobie realizacji zleceń bez korzystania z próbników kolorystycznych. Wszystko po to aby ułatwić komunikację między klientem a sprzedawcą w obszarze doboru kolorów np. mebli, konstrukcji stalowych czy liter przestrzennych.

Nawet jeśli nie zajmujemy się tym tematem zawodowo warto wiedzieć czym różnią się od siebie próbniki Pantone, RAL, NCS – kiedy i komu mogą się przydać?
  • PANTONE DLA DRUKARZY
Branża poligraficzna korzysta z próbnika PANTONE. Znajdują się tu kolory specjalne czyli te, których nie możemy uzyskać łącząc podstawowe kolory CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black). Amerykańska marka Pantone co roku ogłasza wybór koloru roku, który jest inspiracją dla wielu osób zajmujących się projektowaniem.
  • RAL DLA PRZEMYSŁU

Twórcą tego zestawienia kolorystycznego jest niemiecka instytucja Reichs-Ausschuß für Lieferbedingungen und Gütesicherung.

Paleta RAL uporządkowała kolory dla przemysłu, które są stosowane przy produkcji m.in. farb, folii, lakierów, emalii.

Jak to wygląda w praktyce?

Możemy określić wspólny numer koloru z palety RAL np. dla drzwi łazienkowych i grzejników, które będą w bliskiej od siebie odległość, a zależy nam na tym samym odcieniu koloru czarnego.

W podstawowej wersji znajduje się 215 kolorów. Uporządkowane są w 9 grupach gdzie pierwsza cyfra informuje nas jaki to odcień, np. 7016 to antracytowy szary a 6010 to zielony trawiasty.

9 grup:

1 odcienie żółci

2 odcienie pomarańczowego

3 odcienie czerwieni

4 odcienie fioletu

5 odcienie niebieskiego

6 odcienie zieleni

7 odcienie szarości

8 odcienie brązu

9 odcienie bieli i czerni.

 
W produkcji kolory z palety RAL są łatwiejsze do uzyskana niż kolory z palety NSC.
Przy projektowaniu wnętrz korzystamy zarówno z palety RAL jak i NSC.
 
  • NCS DLA ARCHITEKTÓW I PROJEKTANTÓW

Natural Colour System to paleta kolorystyczna stworzona przez ośrodek Scandinavian Colour Institute. 

Jest to znacznie bogatszy wzornik niż RAL bo wyróżnia obecnie 2050 barw.

Według systemu NCS ludzkie oko rozróżnia sześć podstawowych kolorów: żółty, czerwony, niebieski, zielony, biały i czarny. Numer NCS określa stopień podobieństwa danej barwy do tych właśnie kolorów.

Dzięki tak rozbudowanej palecie możemy dopasować każdy kolor z próbnika do istniejącego już elementu tak aby stworzyć spójną kolorystycznie kompozycje.

Z palety NCS korzystają również osoby specjalizujące się w renowacji zabytków.

 

Przykładowy zapis koloru:

NCS S 3555-B80G

S – oznacza, że jest to standardowa kolekcja kolorów NCS

pierwsza część zapisu 3555

35% sczernienia (informuje nas jak ciemny jest dany kolor, im mniejszy procent tym kolor jest jaśniejszy)

55% chromatyczności (odpowiada na pytanie czy kolor jest nasycony czy zgaszony) a dokładniej w jakim stopniu barwa jest zbliżona do najczystszej postaci barwy, która jest określona w drugiej części zapisu. 

druga część zapisu B80G

informuje nas, że kolor znajduje się na tarczy kolorów między B (blue) i G (green) 80 stopni od niebieskiego tzn. że jest bliższy koloru zielonemu.


Wybierając kolor dla ważnego dla nas elementu wnętrza nie podejmujmy decyzji na bazie zdjęcia z telefonu lub komputera. Zweryfikujmy nasz wybór z próbnikiem kolorystycznym (najlepiej w świetle dziennym). Bądźmy świadomi tego, że ten sam kolor w zależności od podłoża może różnić się odcieniem.

 

Bawmy się kolorami:)

Dorota/P30